Prolog in Tarnów

29 kwietnia 2016 r. z wystartuje z naszego partnerskiego, węgierskiego Veszprem, 33. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów (U-23) UCI Europe Tour, który zostanie rozegrany przez pięć kolejnych dni, na szosach trzech państw Grupy Wyszehradzkiej – Węgier, Słowacji i Polski.

Ten legendarny, etapowy wyścig kolarski, czerpie wprost z historii oraz sam już jest historią, gdyż jego pierwsza odsłona miała miejsce ponad 40 lat temu i od początku była poświęcona pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich, słowackich i węgierskich oraz z innych krajów europejskich. Wyścig narodził się i odrodził w roku 2009 w Tarnowie, a jego pierwszy w historii etap, wystartował 12 czerwca 1975 r.

Wyścig objęty jest zwyczajowo patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych RP i stanowił ważne wydarzenie, wspierane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF). W roku 2014 wyścig szczególnie poświęcony był pamięci legendarnego kuriera Jana Karskiego. W roku 2016 mam być jednym z elementów promocji wielonarodowego projektu rozwojowego pn. „Karpaty łączą.”

W tym roku wyścig zakończy się wielkim finałem w Tarnowie, co jest potwierdzone zapisem w budżecie miasta, powołaniem specjalnego zespołu ds. organizacji wyścigu oraz licznymi, wspólnymi z Urzędem Miasta Tarnowa, planami promocji tej imprezy oraz programem imprez towarzyszących. Wyścig zakończy się w Dniu Święta Konstytucji 3 Maja, pod tarnowskim Mauzoleum gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim. Uważam, że chyba nie ma w kraju lepszego, bardziej symbolicznego miejsca, będącego symbolem odwiecznej przyjaźni polsko – węgierskiej.

A wcześniej, bo już 9 marca, w tarnowskim Ratuszu, w samym sercu miasta, odbędzie się oficjalna prezentacja wyścigu, a szczególnie ostatniego etapu tej imprezy do Tarnowa. Zapowiada się wielki wyścig!

logo_visegradlogo_mzkolCK_EPIC

bb_logo_bottom