Idealny prezent na urodziny

Gal Glivar z reprezentacji Słowenii wygrał trzeci etap 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów, prowadzącego wokół Starej Lubowni. Tuż za nim, z trójki goniących go kolarzy, najszybsi byli Giulio Pellizarri z Green Project Bardini i Sebastian Putz z Tirol KTM Cycling Team.

To był zdecydowanie najtrudniejszy etap tegorocznego wyścigu. Już podjazd pod pierwszą premię górską w Bajerovcach (17,2 km) rozgrzał kolarzy do niezwykle trudnego, 12-kilometrowego odcinka gravelowego. Pełnego kurzu, pyłu i nierówności, na którym doszło do dziesiątków defektów, a mechanicy z trudem nadążali z naprawą lub wymianą rowerów. Przejazd wąską, momentami nieprzekraczającą dwóch szerokości samochodów drogą, wymagał ekwilibrystycznych umiejętności manewrowania między sobą, tak kolarzy jak i kierowców poszczególnych ekip.
Łącznie na 22 km (dwa odcinku szutrowe) doliczono się 35 defektów. Do tego dwie kraksy, ale na szczęście bez poważniejszych konsekwencji.
Skala trudności nie pozwoliła bardzo długo na ucieczkę. Gdy wreszcie od peletonu oderwała się 15-osobowa grupa, wyłoniła ze swojego grona zwycięzcę.

– Dziś są moje 21 urodziny i dlatego jestem super szczęśliwy. Od mamy dostałem życzenia. To moje pierwsze zwycięstwo na bardzo trudnej trasie. Najważniejsze, że dałem radę i to zrobiłem! Jestem bardzo dumny z mojego zespołu, bo wykonał dla mnie ciężką pracę. Nie obawiałem się o siebie i o nasze bezpieczeństwo, bo jesteśmy dobrze przygotowani Drużyna długo chroniła mnie i pozwoliła na zwycięski finisz – powiedział na mecie Gal Glivar, który dodatkowo zdobył cztery punkty, za dwa drugie miejscach na górskich premiach. Co ciekawe pięć lat temu w Starej Lubowni też wygrywał… Słoweniec – Filip Kvasina z Cycling Team Kranji.

Łącznie na czterech górskich premiach w Bajerovcach (665 m. n.p.m.) i Brutovcach (864) najlepszy był dziś Eskil Huiting (Sensa Cycling Team). Holender zgromadził osiem punktów, po dwóch wygranych i jednym drugim miejscu.
Na dwóch lotnych finiszach w Brezovicy nad Torysou wygrywali Kasper due Kaspersen, przed Jamesem Potterem i Tobiasem Buck-Gramcko i Marckus Njor, przed Giovannim Bortoluzzim i Nicolasem Rivardem.

Nowym liderem wyścigu po trzech etapach jest Aivaras Mikutis (Tudor Pro Cyclin Team U23), najlepszy góral: Eskil Huiting (Sensa Cyclin Team), najaktywniejszy: Kasper Due Kas[ersen (Team IBT-Tripeak), najlepiej punktujący: Mikutis, najlepszy do lat 21: Giulio Pellizarri (Green Project Bardiani), najlepszy zespół: Green Project Bardiani.

We wtorek 2 maja wyścig wjeżdża do Polski. IV etap z Zapory Niedzica do Podegrodzia o długości 142 km rozpocznie się w samo południe. Na trasie jest sześć górskich premii i trzy lotne finisze.

Oficjalne wyniki na podstronie Wyniki / Result
Galeria

You may also like...