Karpacki Wyścig Kurierów: Z Małopolski na Węgry

Cztery dni ścigania orlików – trzy odcinki w Małopolsce i finał na Węgrzech, w rejonie Lasku Bakońskiego i Jeziora Balaton – to w skrócie program 8. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Największy kolarski wyścig dla zawodników poniżej 23-go roku życia wystartuje 29 kwietnia z Tarnowa, a zakończy się 2 maja w węgierskiej miejscowości Pápa. Na starcie 31 zespołów z 17 europejskich krajów, w sumie 186 zawodników, startujących w barwach narodowych i klubowych. Wśród nich zawodnicy doświadczeni, szukający potwierdzenia swego talentu, ale też kolarze dopiero rozpoczynający przygodę z międzynarodowym ściganiem.

Kolorowy peleton przywita 3-kilometrowy prolog w Tarnowie, na trasie którego powstaną pierwsze różnice i założenia taktyczne na kolejne dni.

Drugiego dnia zmagań zawodnicy zmierza się z etapem przypominającym nieco ardeńskie klasyki – mocno pofałdowana trasa przebiegająca przez centrum Małopolski poprowadzi z Nowego Sącza do Oświęcimia. Na 157-kilometrowym odcinku pojawi się 11 wspinaczek, w tym zaledwie dwie kategoryzowane, a kolarze po starcie z Nowego Sącza skierują się na zachód. Podjazdy zlokalizowane są na pierwszych 120 kilometrach rywalizacji, natomiast finałowe 30 kilometrów to stosunkowo płaski odcinek, na którym dojść może do przegrupowań przed finiszem w Oświęcimiu.

Trzeciego dnia rywalizacji kolarze kierowali się będą z Oświęcimia do położonej przy granicy ze Słowacją Jabłonki. Zaledwie 106-kilometrowy odcinek naznaczony jest górskimi premiami – krótkim podjazdem w Łękawicy i dłuższą wspinaczką w miejscowości Grzechylnia – które poprzedzają wjazd na „dach wyścigu” – położoną na wysokości 1014 metrów Przełęcz Krowiarki. 14.5 kilometra podjazdu o średnim nachyleniu oscylującym wokół 3.5% to nie alpejska wspinaczka, ale jej finał pozwoli kolarzom poczuć smak prawdziwie górskich zmagań – końcowe 4 kilometry są o wiele bardziej strome i wyselekcjonować powinny czołówkę górali. To jednak nie koniec – ze szczytu do mety pozostaje 18 kilometrów, a wypracowaną na podjeździe przewagę trzeba utrzymać do mety na zjazdach.

Regularnie goszcząca wyścig Jabłonka to ostatni polski punkt tegorocznej edycji. Kolarze po zakończeniu zmagań przenoszą się na południe, za cel obierając węgierskie Vészprem. Goszczące Karpacki Wyścig Kurierów po raz trzeci z rzędu miasto tym razem powita start ostatniego odcinka. 137 kilometrowa trasa wśród wzgórz Lasku Bakońskiego zaprowadzi do Pápy, gdzie poznamy zwycięzcę czterodniowej rywalizacji.

Trasa Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017:

Prolog – 29 kwietnia: Tarnów (3,1 km, jazda indywidualna na czas)
prolog profil

1. etap – 30 kwietnia: Nowy Sącz – Oświęcim (167,5 km)
1 etap profil

2. etap – 1 maja: Oświęcim – Jabłonka (106 km)
2 etap profil

3. etap – 2 maja: Vészprem – Pápa (146 km)
3 etap profil

You may also like...