KWK 2015: Brusselman wygrywa pierwszy słowacki etap

QBA_0911

Twan Brusselman (Cycling Team Jo Piels) po zakończonej sukcesem ucieczce wygrał 3. etap Karpackiego Wyścigu Kurierów, który rozegrany został po słowackiej stronie Tatr. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway).

Wyniki 3. etapu KWK 2015

Karpacką majówkę kolarze rozpoczęli na Słowacji, gdzie rozegrany został 3. etap wyścigu. Do pokonania był 125-kilometrowy odcinek rozciągnięty pomiędzy Starą Bystrzycą, a Bytcą. Na trasie znalazły się 3 premie lotne Janom oraz 5 premii górskich Tauron, a z ostatniej z nich do mety pozostawało ponad 40 kilometrów.

Gdy ekipy stopniowo zjeżdżały się na miejsce startu piątkowego etapu, niebo zasłane było chmurami i padał deszcz. Na szczęście z czasem opady ustąpiły i choć słońca brakowało, to zawodnicy mogli rozpocząć ściganie na suchej szosie.

Jako pierwszy do ataku ruszył Mateusz Grabis z TC Chrobry Saroni Głogów, który liczył, że ktoś odskoczy razem z nim i zawiąże się ucieczka, ale niestety chętnych zabrakło. Peleton spokojnie czekał na pierwszą górską premię wyznaczoną na 10. kilometrze na podjeździe pod Lutise. Tam do przodu wysunął się Gracjan Szeląg (Reprezentacja Polski / Altopack), walczący o różowy trykot najlepszego górala. Polak wygrał premię przed liderem tejże klasyfikacji Michaelem Kukrlem (Favorit Brno) i Aleksandrem Leduchowskim z Chrobrego.

Po zjeździe z premii w grupie panował spokój i dość długo trzeba było czekać, zanim uformowała się trwała ucieczka. Gdy już to nastąpiło, w jej składzie znaleźli się: Michał Paluta i Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice), Silvio Herklotz (Team Stolting), Twan Brusselman (Jo Piels), Florian Schipflinger (Tirol Cycling Team), Ido Zilberstein (Cycling Academy Team), Michael Kukrle (Favorit Brno), Alberto Marengo (Delio Gallina Colosio) oraz Dries van Gestel (Lotto Soudal U23).

Przejeżdżając ponownie przez Starą Bystrzycę, gdzie wyznaczona była lotna premia Janom (70. kilometr), czołówka miała zaledwie minutę przewagi nad podzielonym na dwie części peletonem. Choć różnica ta była niewielka, współpraca układała się na tyle dobrze, że harcownicy zdołali dotrzeć na ostatnie metry przed grupą pościgową.

Kręta, techniczna końcówka prowadząca na rynek w Bytcy rozerwała czołówkę, a najlepiej spisał się tam Twan Brusselman, który jako pierwszy wpadł na metę. – Cieszę się z dzisiejszego zwycięstwa, tym bardziej, że to był naprawdę ciężki etap. Jechałem cały czas z przodu, starałem się przegapić żadnej ważnej akcji, bo spodziewałem się, że dziś także ucieczka dojedzie do mety. Nie jestem co prawda góralem, ale nie miałem większych problemów z podjazdami. Za to w końcówce czułem się znakomicie i udało mi się wygrać – powiedział na mecie Brusselman.

Tuż za Holendrem na kreskę przekroczyli Alberto Marengo i Silvio Herklotz, który już drugi raz zabrał się w decydujący dla losów etapu odjazd. – To był ciężki, ale bardzo fajny etap. Trasa naprawdę mi się podobała, z wyjątkiem samej końcówki, bo nie jestem dobry w takich technicznych finiszach. Cieszę się z wyniku, ale najważniejsze jest dla mnie, że forma rośnie. To dla mnie ważne, bo przede mną kolejne ważne wyścigi, do których chcę być dobrze przygotowany – powiedział z kolei Niemiec.

Mimo poniesionej dziś straty czasowej prowadzenie w klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway), który ma 7 sekund przewagi nad Alexandrem Wchterem (Tirol Cycling Team) i Driesem van Gestelem (Lotto Soudal U23). – To był ciężki dzień, nie miałem „nogi” żeby jechać dziś na podjazdach za najlepszymi, ale drużyna pracowała dziś na mnie cały dzień i dzięki jej wsparciu udało nam się utrzymać koszulkę – skomentował dzisiejszy etap Cuadros.

Liderzy klasyfikacji po 3. etapie (Stara Bystrica – Bytca, 125km):

Klasyfikacja generalna LOTTO: Alvaro Cuadros (AWT Greenway)
Klasyfikacja punktowa Tipos: Silvio Herklotz (Team Stolting)
Klasyfikacja górska Tauron: Michael Kukrle (Favorit Brno)
Klasyfikacja sprinterska Janom: Twan Brusselman (Cycling Team Jo Piels)
Klasyfikacja zawodników 19-20 lat Nutrogenmuvek: Alvaro Cuadros (AWT Greenway)
Klasyfikacja awansujących Gaz System: Alberto Marengo (Deglio Gallina Colosio)
Najlepszy Słowak na etapie (Max Sport): Erik Baska (AWT Greenway)
Najlepsza drużyna etapu: CCC Sprandi Polkowice

You may also like...