KWK 2015: Erik Baska wygrywa w Nowym Mieście

QBA_1225
Ucieczki nie miały szans na 4. etapie Karpackiego Wyścigu Kurierów i o kolejności na mecie zadecydował sprint z peletonu. Najszybszy na rynku w słowackim Nowym Mieście okazał się Erik Baska (AWT Greenway), który na kresce pokonał Frantiska Sisra (Reprezentacja Czech) i Milana Mntena (Lotto Soudal U23). Liderem klasyfikacji generalnej LOTTO pozostał teamowy kolega Baski, Alvaro Cuadros.

Wyniki 4. etapu KWK 2015

Przedostatni dzień wyścigu kolumna KWK także spędziła na Słowacji. Sobotni etap poprowadził peleton spod Epic Klubu w Dohnanach do Novego Mesta. Do pokonania było w sumie 125 kilometrów, na których znalazły się 4 górskie premie Tauron i dwie lotne Janom. Peleton trzykrotnie pokonywał podjazd pod Lednice, a po 90 kilometrach jazdy czekał na nich krotki, 3-kilometrowy podjazd pod Dubravę, gdzie średnie nachylenie wynosiło 9%, rosnąc miejscami do 14%.

Na trasie panował względy spokój – ataków nie było wybitnie dużo, ale spowodowane było to w dużej mierze wysokim tempem jazdy. Podczas każdego z trzech przejazdów przez Lednice dystans nad peletonem wykręcić próbował Janos Pelikan z Utensilnord, wygrywając dzięki temu każdą z pierwszych trzech górskich premii. Aktywni byli również kolarze polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice oraz Holendrzy z Cycling Team Jo Piels, którzy kilkukrotnie próbowali uformować stabilny odjazd.

Te próby nie przynosiły jednak oczekiwanych efektów i przez większość etapu peleton jechał razem. U podnóża wspomnianej Dubravy na prowadzenie wysunął się Leon Rohde (LKT Team Brandenburg), za którym skoczył Patrick Van Der Duin (Jo Piels), jednak nim dotarli do szczytu, ich akcja została zakończona, a na kresce tam pierwszy zameldował się lider klasyfikacji generalnej LOTTO Alberto Cuadros (AWT Greenway). 8 kilometrów dalej grupa rozegrała lotny sprint Janom, na którym 3 cenne sekundy do generalki zgarnął czwarty kolarz tego zestawienia, Silvio Herklotz (Team Stolting), co dało mu wirtualny awans na pozycję wicelidera KWK.

Im bliżej było mety, tym większa była aktywność kolarzy. Szedł atak za atakiem i każdy szukał swojej szansy na odjazd. Na ostatnich kilometrach mocniej docisnął m.in. Patryk Talaga z Cycling Academy Team i Karl Arnold Vendelin (Reprezentacja Estonii). To wszystko jednak na nic – peleton nie odpuścił i mocno rozciągnięty wpadł na metę w całości. Ku uciesze zebranej na rynku publiczności, po etapowe zwycięstwo sięgnął Erik Bska z AWT Greenway, zostając tym samym najlepszym Słowakiem dnia. Na finiszu pokonał on Frantiska Sisra (Reprezentacja Czech) i Milana Mntena (Lotto Soudal U23). Żółty trykot lidera klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway).

Bardzo się cieszę się ze zwycięstwa, to mój pierwszy triumf na Karpackim Wyścigu Kurierów – powiedział zadowolony Słowak. – Celowałem w ten etap, pierwsze dwa były dla mnie zbyt ciężkie. Dziś nie było łatwo, ale dopiąłem swego. Byłem zmotywowany, bo startowałem z rodzinnej miejscowości.

Liderzy klasyfikacji po 4. etapie (Dohnany – Nove Mesto n/Vahom, 125km):

Klasyfikacja generalna LOTTO: Alvaro Cuadros (AWT Greenway)
Klasyfikacja punktowa Tipos: Frantisek Sisr (Reprezentacja Czech)
Klasyfikacja górska Tauron: Michael Kukrle (Favorit Brno)
Klasyfikacja sprinterska Janom: Twan Brusselman (Cycling Team Jo Piels)
Klasyfikacja zawodników 19-20 lat Nutrogenmuvek: Alvaro Cuadros (AWT Greenway)
Klasyfikacja awansujących Gaz System: Alberto Marango (Delio Gallina Colosio)
Najlepszy Słowak na etapie (Max Sport): Erik Baska (AWT Greenway)
Najlepsza drużyna etapu: Lotto Soudal U23

You may also like...