KWK2018: Burger triumfuje w Oświęcimiu, Maciejuk trzeci

Zwycięstwem Svena Burgera (Wielerploeg Groot Amsterdam) zakończył się drugi z niedzielnych etapów Karpackiego Wyścigu Kurierów. Holender na finiszu w Oświęcimiu pokonał współtowarzyszy ucieczki dnia. Drugi był Christian Koch (LKT Team Brandenburg), a trzecie miejsce wywalczył brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski).

Wyniki etapu 2b KWK2018

Po krótkim odpoczynku kolarze powrócili w niedzielne popołudnie do rywalizacji w Karpackim Wyścigu Kurierów. Drugi z zaplanowanych na ten dzień etapów liczył sobie 106 kilometrów i poprowadził z Jabłonki do Oświęcimia. Trasa wiodła przez trzy premiowane podjazdy – Przełęcz Krowiarki, Przysłop i Łękawicę – oraz jedną premię lotną, wyznaczoną w Makowie Podhalańskim. Z ostatniej z premii górskich do mety było jednak jeszcze ponad 40 kilometrów, co zapowiadało, że etap najpewniej rozstrzygnąć może sprinterski finisz. 

Pierwsze kilometry etapu prowadziły po stromym i krętym zjeździe, który mocno naciągnął grupę zasadniczą. Po licznych atakach na czele w końcu uformowała się szeroka w składzie grupa, do której załapali się: Mattia Bais, Alberto Giuriato, Matteo Donega (Cycling Team Friuli), Venantas Lasinis (Reprezentacja Litwy), Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski), Christian Koch (LKT Team Brandenburg), Marton Dina (Pannon Cycling Team), Jordi Van Loon (Destil – Parkhotel Valkenburg), Raffaele Radice (Delio Gallina Colosio), Sven Burger (Wielerploeg Groot Amsterdam) oraz Jens Van Den Dool i Sjoerd Bax (Delta Cycling Rotterdam).

Prowadząca grupa szybko powiększyła swoją przewagę nad peletonem do 4 minut i między sobą rozgrywała kolejne premie. Do walki o punkty ruszali przede wszystkim Bais, Lasinis, Maciejuk i Dina. 

Na zjeździe z ostatniej górskiej premii, na mokrej od deszczu jaki przeszedł tamtędy tuż przed przejazdem kolarzy, przewrócił się Donega. Włoch szybko pozbierał się i kontynuował jazdę, ale zdążył stracić kontakt z czołówką i musiał mocno się napracować, by do niej powrócić.

Mimo, iż w miarę zbliżania się do mety peleton stopniowo odrabiał swoją stratę, na 10 kilometrów przed finiszem wciąż jeszcze wynosiła ona ponad 2 i pół minuty. Stało się więc jasne, że o kolejności na mecie zadecyduje walka pomiędzy uciekającymi kolarzami.

Najszybszy na mecie, wyznaczonej na oświęcimskim rynku, okazał się Sven Burger z Wielerploeg Groot Amsterdam, wyprzedzając Christiana Kocha z LKT Team Brandenburg i reprezentanta Polski Filipa Maciejuka, który w tym sezonie ściga się w luksemburskiej grupie Leopard Pro Cycling. Z kolei dzięki przewadze uzyskanej przez harcowników nad peletonem, nowym liderem wyścigu został Sjoerd Bax z Delta Cycling Rotterdam.

To był naprawdę ciężki etap. Był szybki i nie brakowało na nim trudnych technicznie zjazdów. Kiedy udało nam się odjechać w kilku do przodu i okazało się, że mamy minutę przewagi, byłem lekko zaskoczony – powiedział na mecie w Oświęcimiu nowy lider klasyfikacji generalnej, Sjoerd Bex. – Szybko udało nam się powiększyć przewagę i w końcu zrozumieliśmy, że mamy duże szanse, by dojechać do mety przed peletonem. W końcówce zabrakło mi sił, by walczyć o etapowe zwycięstwo, jednak mimo to objąłem prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Przed nami jeszcze kilka trudnych etapów, więc zobaczymy, jak wszystko się ułoży. Będziemy walczyć, o utrzymanie białej koszulki. Jeśli chodzi o jutrzejszą czasówkę, to nie mam pojęcia, jak mogę na niej wypaść. Jeszcze nigdy nie miałem okazji sprawdzić się w takiej próbie. Na pewno pojadę z całych sił i zobaczymy, na ile to pozwoli – dodał Bax.

Najlepszym Polakiem na drugim półetapie Kurierów był Filip Maciejuk, który finiszował na trzeciej pozycji: – Na początku etapu udało mi się załapać w odjazd, ale nie spodziewałem się, że dojedziemy na metę. Współpraca w ucieczce średnio się układała, trochę tak jakby nie wszystkim zależało by dojechać na finisz, jednak kiedy już to się stało, to na kresce każdy chciał być pierwszy. CIeszę się, że udało mi się wywalczyć trzecie miejsce. Ogólnie czuję się dobrze, jestem dobrze przygotowany i jako kadra na pewno zamierzamy walczyć o zwycięstwo w wyścigu. Dobrze nam się współpracuje w kadrze i pomagamy sobie.

Karpacki Wyścig Kurierów 2018 – etap 2b: Jabłonka – Oświęcim, 106km:

Zwycięzca etapu: Sven Burger (Wielerploeg Groot Amsterdam)

Lider klasyfikacji generalnej Małopolska: Sjoerd Bax (Delta Cycling Rotterdam)

Lider klasyfikacji punktowej Gaz-System: Sven Burger (Wielerploeg Groot Amsterdam)

Lider klasyfikacji sprinterskiej MOT: Mattia Bais (Cycling Team Friuli)

Lider klasyfikacji górskiej CCC: Mattia Bais (Cycling Team Friuli)

Lider klasyfikacji zawodników 19-20 lat Nitrogenmuvek: Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski)

Lider klasyfikacji drużynowej (LOTTO): Cycling Team Friuli

You may also like...