Prolog z człowiekiem pokoju w tle

40. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka zgromadził ostatecznie na starcie 123 kolarzy z 25 ekip, reprezentujących 28 narodowości. Najwięcej, bo 21 kolarzy pochodzi z Polski.

W ostatniej chwili z udziału zrezygnowała reprezentacja Uzbekistanu. Na liście startowej są kolarze z Algierii (1), Austrii (4), Belgii (5), Czech (5), Danii (2), Estonii (2), Erytrei (2), Finlandii (1), Francji (2), Holandii (13), Irlandii (1), Kanady (3), Kolumbii (3), Litwy (2), Łotwy (1), Mołdawii (1), Niemiec (6), Polski (21), Republiki Południowej Afryki (1), Serbii (2), Słowacji (9), Słowenii (5), Szwecji (1), Szwajcarii (3), Ukrainy (5), Węgier (6), Wielkiej Brytanii (4) i Włoch (10).

29 kwietnia o godz. 11 rozpocznie się jazda drużynowa na czas, na odcinku liczącym cztery kilometry. Pięcioosobowe zespoły wyruszą na trasę co pięć minut. Prolog wyścigu zaplanowano w bardzo szczególnym miejscu dla Polaków. Na wyspie Csepel zlokalizowano zakłady zbrojeniowe, które bardzo pomogły Polsce w zwycięstwie podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

40. Karpacki Wyścig Kurierów rozpocznie się w trakcie 41. zagranicznej pielgrzymki papieża Franciszka, odbywającej się pod hasłem „Chrystus jest naszą przyszłością”. W Budapeszcie Ojciec Święty (to jego drugi pobyt w tym kraju) spotkał się w piątek (28.04) z prezydent Katalin Novák (pierwszą kobietą w historii Węgier na tym stanowisku), członkami rządu, młodzieżą, ubogimi i uchodźcami. W sobotę papież spotka się z ponad dziesięcioma młodymi ludźmi w budapeszteńskiej hali im. László Pappa. W niedzielę na olbrzymim Placu Bohaterów odprawi mszę św., w której spodziewany jest udział tysięcy wiernych. W opublikowanym wywiadzie dla „Magyar Kurír” prezydent Novák nazwała papieża Franciszka „człowiekiem pokoju” i wyraziła nadzieję, że pielgrzymka Ojca Świętego na Węgry przywróci poczucie nadziei po pandemii COVID-19 oraz po rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainę. „Biblia uczy, że przyszłość należy do ludzi pokoju. Franciszek jest takim człowiekiem i my, Węgrzy, także jesteśmy takimi ludźmi” – podkreśliła głowa węgierskiego państwa, kolejny raz publicznie apelując o jak najszybsze zawieszenie broni i doprowadzenie do pokoju na Ukrainie. Arcybiskup-metropolita Esztergomu wyraził nadzieję, że trzydniowa pielgrzymka papieża Franciszka „może dać ogromny impuls węgierskiej społeczności katolickiej, Węgrom i, miejmy nadzieję, sprawie pokoju”.

Tomasz Wójcik, dyrektor 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów był bardzo zadowolony przed pierwszym etapem. – Cieszę się z udziału wszystkich uczestników, kolarzy, trenerów, sędziów, ale w szczególności – reprezentacji Ukrainy. Pragnę powitać dr. Wojciecha Frazika, historyka i biografa Wacława Felczaka, Barnabasa Vizera, sekretarza generalnego Węgierskiej Federacji Kolarskiej oraz Walerego Sewruka, naszego przyjaciela z Ukrainy, będącego sędzią głównym zawodów. Moja radość jest tym większa, że jesteśmy w przededniu jubileuszowej 40. edycji wyścigu w Budapeszcie. Dziękuję za pomoc naszym partnerom, Instytutowi Wacława Felczaka, gospodarzom miast, bez których organizacja tak dużego wyzwania kolarskiego, nie byłaby możliwa. Życzę wszystkim szybkości na trasie, niezapomnianych wrażeń, nie zapominając jednocześnie o bezpieczeństwie uczestników. Powodzenia na karpackich szosach, tu gdzie rodzą się gwiazdy – podkreślił dyrektor wyścigu.

Ostateczna lista kolarzy na www.carpathianrace.eu

Wyniki live na wynikizawodow.eu/live.html

You may also like...