Zaprezentowano trasę Karpackiego Wyścigu Kurierów 2014

002

 

Za nami oficjalna prezentacja trasy tegorocznej odsłony Karpackiego Wyścigu Kurierów – wyścigu tworzonego z myślą o zawodnikach do lat 23, który w tym sezonie rozegrany zostanie w dniach 29 kwietnia – 4 maja. W ciągu 6 dni reprezentanci 40 ekip kolarskich przemierzą szosy 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej.

 

Już wcześniej organizatorzy wyścigu uchylili rąbka tajemnicy zdradzając, iż 6. edycja KWK rozpocznie się na węgierskiej ziemi. Oznacza to, że udało się zrealizować powzięty przeszło rok temu plan, by w projekcie uczestniczyły wszystkie cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej. Po długich przygotowaniach ustalono, że 29 kwietnia 2014 peleton wyruszy na trasę pierwszego etapu, którego start i meta wyznaczone zostały w Veszprem. Do pokonania będzie w sumie 140 kilometrów wiodących po malowniczych terenach Niziny Panońskiej, w okolicach Jeziora Balaton i Lasu Bakońskiego.

 

Prosto z Węgier peleton przeniesie się do słowackiej Nitry, skąd następnego dnia wyruszy na 145-kilometrową trasę, której meta wyznaczona została w Povazskiej Bystricy. Trzeci etap rozgrywany w Hornim Lidecu stanowić będzie z kolei znakomitą lekcję poglądową w odniesieniu do lipcowych mistrzostw Europy oraz wrześniowych mistrzostw świata. Co zatem czeka kolarzy w Czechach? Czasówka, i to nie byle jaka. Blisko 30 kilometrów wiodących po górskim terenie będzie naprawdę poważnym wyzwaniem dla młodzieżowców i na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

 

Kolejnego dnia kolumna wyścigu znów pojawi się po słowackiej części granicy, startując z dobrze znanej kibicom KWK Starej Bystricy. Po pokonaniu 140 kilometrów kolarze dotrą do orawskiej Jabłonki, która zawsze wita ich z otwartymi rękoma.

 

Przedostatnią odsłoną zmagań w 6. edycji Karpackim Wyścigu Kurierów będzie 145-kilometrowa przeprawa z przepięknych rejonów nowotarskich. Start do 5. etapu, o długości 109 kilometrów, nastąpi z Zapory Niedzica, na której rok temu gościł z kolei peleton Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Przemierzając wymagającą, górzystą trasę zawodnicy zmierzać będą ku Ciężkowicom, gdzie wyznaczona została meta.

001

Jednym z dowodów na systematyczny rozwój Karpackiego Wyścigu Kurierów jest fakt, że w tym roku będzie on trwał o jeden dzień dłużej niż w latach ubiegłych. Ostatni z odcinków (135 kilometrów), którymi przemknie pełen barw peleton, rozciąga się pomiędzy Dąbrową Tarnowską, a Tarnowem – miastem, które od początku wspiera kolarską inicjatywę podjętą przez dyrektora wyścigu Tomasza Wójcika i prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego Marka Kosickiego.

Blisko 200-osobowy peleton pokona więc w tym roku przeszło 700 kilometrową trasę, goszcząc po drodze w czterech państwach Europy Środkowej. Długa próba jazdy indywidualnej na czas rozgrywana na wymagającym terenie oraz pięć etapów ze startu wspólnego, na których gór na pewno brakować nie będzie, stanowiąc idealną „arenę” do walki najlepszych zawodników młodego pokolenia. Wspaniałe, sportowe emocje gwarantowane.

 

Etapy Karpackiego Wyścigu Kurierów 2014:

 

1. etap – 29 kwietnia: Veszprem – Veszprem, 140km

2. etap – 30 kwietnia: Nitra – Povazka Bystrica, 145km

3. etap – 1 maja: Horni Lidec – Horni Lidec, jazda indywidualna na czas, 30km

4. etap – 2 maja: Stara Bystrica – Jabłonka, 109km

5. etap – 3 maja: Zapora Niedzica – Ciężkowice, 145km

6. etap – 4 maja: Dąbrowa Tarnowska – Tarnów, 135km

You may also like...