Inger Ness odeszła

Z wielkim smutkiem otrzymaliśmy wiadomość, że w wieku 74 lat, zmarła Inger Ness – prawdziwa dama norweskiego, skandynawskiego i światowego kolarstwa. Z naszym wyścigiem była związana w sposób szczególny – przez trzy edycje, w latach 2016 – 2018 była przewodniczącą Komisji Sędziowskiej „Kurierów”, a w 2019 gościem specjalnym kolejnej edycji. Dzięki swojemu podejściu do ludzi i całego świata, nawiązała się między nami szczególna nić przyjaźni.

W 1977 roku Inger Ness została zatrudniona jako sekretarz generalny Norweskiego Związku Kolarskiego. Miała wtedy 28 lat. Na stanowisku pracowała przez 17 lat zanim w 1994 roku przeszła do zarządu NCF. Tam zasiadała do 2012 roku.

Od 1982 do 1993 zasiadała również w międzynarodowym amatorskim związku kolarskim FIAC jako członek zarządu i różnych komisji. W 1980 roku została krajowym komisarzem a w 1989 roku międzynarodowym komisarzem kolarstwa szosowegoNiewielu jest takich, którzy przez 40 lat piastują stanowisko komisarza/sędziego. Poza tym Inger była aktywna w klubie kolarskim w Tønsbergu i Sandefjord przez wiele lat.

Inger Ness na różnych poziomach wniosła wkład w norweskie, nordyckie i międzynarodowe kolarstwo przez niemal 50 lat. Uczestniczyła, zarówno jako lider drużyny narodowej, jak i zasiadała w różnych komitetach w Norwegii i Nordiska Cykelförbundet (Nordycki Związek Kolarski). Jako sekretarz generalny zawiesiła swoją działalność, żeby pracować przy VM ( mistrzostwach świata) BMX w 1991 roku i wyścigach torowych w 1993.

Inger miała wielką wrażliwość tego, co ją otaczało, lecz również nie pozostawała obojętna na to, z czym się nie zgadzała. Utorowała drogę dla innych kobiet w kolarstwie i pokazała, że można przekroczyć granice w zdominowanym przez mężczyzn sporcie.

Inger przyznano wiele nagród honorowych między innymi odznakę skandynawskiego związku kolarskiego, złotą odznakę norweskiego związku kolarskiego, wyróżnienie FIAC oraz odznakę honorową norwskiego związku sportowego. Poza tym będąc członkiem honorowym Tønsberg CK oraz otrzymała odznaczenie NCF Veteranklubb.

Będzie zawsze obecna w naszej pamięci. Pokój jej duszy!

You may also like...