30 drużyn Karpackiego Wyścigu Kurierów 2013

Rekordowa liczba blisko 180 zawodników reprezentujących 30 zespołów pojawi się 1 maja na starcie piątej po reaktywacji edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów – największego szosowego wyścigu dla zawodników do lat 23 organizowanego w Środkowej Europie.

–> Lista drużyn KWK 2013

Już niespełna dwa tygodnie pozostały do startu tegorocznej edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów. Zgromadzeni na starcie w Dohnanach zawodnicy w ciągu pięciu dni pokonają blisko 550-kilometrową trasę, która poprowadzi ze Słowacji, przez Czechy do Polski. Do rywalizacji przystąpi blisko 180 kolarzy reprezentujących w 30 zespołów – jeszcze nigdy peleton KWK nie był tak liczny.

Na liście startowej Karpackiego Wyścigu Kurierów 2013 pojawiło się ostatecznie 8 zespołów kontynentalnych oraz 9 zespołów klubowych. Do rywalizacjo o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sponsorowanej przez Gaz System włączą się przedstawiciele 9 reprezentacji narodowych, a grono uczestników uzupełnią kolarscy adepci z 4 reprezentacji regionalnych.

W tym roku walka karpackich „kurierów” rozegra się w terminie 1-5 maja. Spodziewać się można, że na trasie ponownie pierwsze skrzypce grać będą nasi rodacy. Pośród 30 zespołów aż 9 będzie z Polski – poza narodową kadrą oraz reprezentacjami regionalnymi z Małopolski i Kartuz do wyścigu przystąpią również BDC MarcPol Team, TC Chrobry Lasocki Głogów, Team Wibatech Brzeg, KS Pogoń Mostostal Puławy, TKK Pacific Toruń oraz Błękitni Mexller Koziegłowy. To jednak nie wszystko, bowiem biało-czerwonych znaleźć będzie można również w holenderskim klubie WV De Jonge Renner, w którym w sezonie 2013 ścigają się Grzegorz Haba i Przemysław Kasperkiewicz.

A kogo będzie można zobaczyć w peletonie KWK poza Polakami? Z pewnością Belgów i Holendrów, którzy stanowią zawsze dużą konkurencję i nie dają się łatwo „zerwać z koła”. Dowodem na to jest zeszłoroczny triumf w końcowej klasyfikacji generalnej Mauritsa Lammertinka z Cycling Team Jo Piels. Choć teraz na KWK zabraknie sympatycznego Holendra, który tuż po swoim sukcesie podpisał kontakt z Vacansoleil-DCM, to z pewnością jego koledzy z Jo Piels tanio skóry nie sprzedadzą. Rokrocznie do organizatorów KWK napływa coraz więcej zgłoszeń od ekip z krajów Beneluksu, co świadczy zadowoleniu uczestników i rosnącej randze tego wydarzenia.

Oczywiście wśród zawodników KWK nie zabraknie także przedstawicieli Słowacji i Czech. Stawkę uzupełnią ekipy z Niemiec, Ukrainy, Bułgarii, Serbii, Algierii, a nawet egzotycznego (jak na kolarstwo szosowe) Egiptu. W ostatniej chwili do peletonu KWK 2013 dołączyła także reprezentacja Rosji, która powinna pokazać się z mocnej strony zwłaszcza podczas 2-kilometrowego prologu inaugurującego zmagania.

Tak to wygląda w teorii, jednak o tym kto będzie rozdawać karty podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów okaże się dopiero w maju. Zapraszamy do śledzenia przebiegu rywalizacji.

You may also like...