Peleton pokazał siłę w Małopolsce

Alberto Bruttomesso (Cycling Team Friuli ASD) wygrał – po sprincie z peletonu – czwarty etap 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów, prowadzący z Zapory Niedzica do Podegrodzia. Drugi na mecie był kolega z drużyny Marco Andreaus, a trzeci Niek Voogt (Scorpions Racing Team). Liderem w klasyfikacji generalnej Instytutu Wacława Felczaka pozostał Aivaras Mikutis (Tudor Pro Cycling Team U23).

To był pierwszy etap rozegrany w Polsce i w całości prowadził po małopolskich drogach. Na trasie o długości 142 km umieszczono sześć górskich premii (po trzy w Przyszowej i Łukowicy). Klasą dla siebie był Francuz Lenaic Langella (Ecoflo Chronos), który zgromadził 14 punktów (3 wygrane, 2 drugie miejsca i jedno trzecie). W nagrodę otrzymał niebieską koszulkę najlepszego górala w barwach Kraju Preszowskiego.

Stage 4 KWK 2023 – fot. Tomasz Markowski

Na pierwszej z trzech 30 km pętli, które kolarze rozpoczęli w Podegrodziu, uciekła czwórka kolarzy, Hector Molina Gil z Kolumbii, Langella, Niemiec Linus Rosner i Holender Sven Pijnenburg. Przewaga nad peletonem wynosiła w pewnym momencie 3 minuty i pięć sekund. Jeszcze na jedno okrążenie przed końcem wspomniana czwórka miała dwie minuty przewagi. Wtedy peleton przyspieszył, pokazał siłę i wchłonął uciekinierów. – Było bardzo nerwowo od początku wyścigu. Jechaliśmy bardzo szybko, 55 km/ h. Nie byliśmy pewni, że dogonimy uciekających, ale udało się. Dobrze się czuję w roli sprintera i dlatego pewnie wygrałem – przyznał Bruttomesso po ceremonii dekoracji.

Liderem jest Mikutis, mistrz seniorów Litwy, mający szansę na końcowy sukces. W dotychczasowej historii Karpackiego Wyścigu Kurierów jeszcze nigdy nie wygrał zawodnik z tego kraju. – Wszystko na wyścigu jest zorganizowane perfekcyjnie. Nie chcę zapeszać, ale postaram się utrzymać prowadzenie na jutrzejszym etapie – powiedział Mikutis.

Stage 4 KWK 2023 – fot. Tomasz Markowski

 

Czwarty etap wyścigu kończył się pod Muzeum Lachów Polskich w Podegrodziu, jednej z najstarszych miejscowości w Małopolsce. – Kilkanaście lat czekaliśmy na to, by wyścig miał metę w naszej miejscowości. Dziś mogliśmy zobaczyć przyszłość kolarstwa światowego i polskiego. Dodam, że w Podegrodziu od kilku lat organizujemy inne wielkie wydarzenie sportowe – Mistrzostwa Polski Strogmenów – przypomniał wójt Stanisław Banach.
Najaktywniejszym kolarzem jest Tobias Buck-Gramcko (Germany National Team), najlepszym zawodnikiem do lat 21 – Giulio Pellizarri z Green Project Bardiani CSF Faizane. Włosi są także najlepsi w klasyfikacji drużynowej.
3 maja ostatni – piąty etap – z Iwonicza Zdroju do Rymanowa Zdroju.

Wyniki na www.carpathianrace.eu/wyniki
Zdjęcia z etapu w galerii etapu 4

You may also like...